Kuşlar - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kuşlar

DersinÖzü
Mart 4, 2018

Kuşlar dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunur ve çok sayıda farklı türleri vardır. Kuşlar dünyadaki hayvanların en geniş gruplarından birisidir ve kendilerine özgü yaşam alanına (gökyüzü) sahiptirler. Kuşlar keskin sivri gagası, ince bacakları, kanatları ve vücutlarını kaplayan tüyleri ile diğer hayvanlardan kolayca ayırt edilebilir. Tüm kuş türlerinin kanatları olmasına rağmen bazı kuş türleri uçamayan hayvanlardır ve bu tür hayvanlar kanatlarını sadece denge için kullanır. Örneğin penguen bir kuş türüdür fakat kanatlarını uçmak için değil denizde iyi bir şekilde yüzmek için kullanır.

Kuşlar her şeyi yiyen (hem ot hem et yiyen) hayvandır ve genelde bulabildiği her şeyi yer. Bir çok kuş türü hayatta kalabilmek için gerekli besinleri böcek ve bitkiler ile beslenerek karşılarlar. Genel olarak bu kuş türleri meyveler, kabuklu yemişler, etli ve zarlı kabuksuz meyve ve tohumlar ile beslenirler. Kuşlar diğer hayvanlar gibi (balık ve sürüngenler) benzer bir şekilde yumurtalarını bırakırlar. Kuşlar sık sık ağaç veya uygun bir yere yuva yaparlar ve yumurtalarını bu yuvalara bırakırlar. 
Kuşların ortalama boyu 5 cm ile 270 cm kanat boyu 9 cm ile 300 cm ağırlığı ise 0.002 kg ile 130 kg arasında değişiklik gösterir. Ortalama bir kuş saatte 322 km hıza ulaşabilir. 1 ile 100 yıl arasında yaşam sürerler. Kuş türleri doğada kahverengi, gri, beyaz, siyah, sarı, kırmızı, turuncu, mavi ve pembe gibi bir çok renkte bulunurlar. Kuşlar insan başta olmak üzere tilki, bazı kuş türleri ve köpek gibi bazı hayvanlara av olurlar. 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum