Kutup Tavşanı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kutup Tavşanı

DersinÖzü
Mart 4, 2018

Kutup tavşanı Kutup Dairesinin kuzey bölgelerinde bulunur ve ağırlıklı olarak Kuzey Amerika, Avrupa, Grönland ve Kuzey kutbunda yaşar. Kutup tavşanı kalın beyaz bir kürke sahiptir ve bu kürk sayesinde kutup tavşanı vücudunu sıcak tutar ve bu soğuk bölgelerde yaşamını sürdürür. Bu tavşan türü bu bölgelerde karlar arasında bulunan sürüngen, tomurcuk ve meyveleri yer. Ortalama 3 ile 8 yıl arasında yaşam sürer. Boyu 48 cm ile 67 cm ağırlığı ise 4 kg ile 5 kg arasında değişir.

Kutup tavşanı Antarktika gibi bölgelerde yaşayan bir kaç hayvandan birisidir. Bu yüzden diğer hayvanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Kutup tavşanı Antarktika bölgesinde büyük hayvanlara yem olur bu hayvanları kurt, tilki, kar baykuşu ve kutup ayısı olarak sıralayabiliriz. Bu canlı türü Kutup bölgelerinde 200 kutup tavşanı bireyi ile birlikte gruplar halinde bulunurlar. Kutup tavşanının gruplar halinde yaşamasının nedeni genellikle birlikte çalışırlar ve hayatta kalabilmeleri için bir araya gelerek ısı tasarrufu sağlar ve kendilerini sıcak tutarlar. 

Kutup tavşanı uzun pençelere sahiptir ve bu pençeler buzlu ve karlı koşullarda yeri kazmasına yardımcı olur ve bu sayede kutup tavşanı ihtiyaç duyduğu yiyeceği arayarak kolaylıkla bulur. Bu tavşan türü tehdit hissettiğinde çok hızlı bir şekilde koşabilir. Kutup tavşanı tehlike hissettiği an iki ayaklarının üstünde durarak etrafı inceler ve daha sonra tehlike sezerse çok hızlı bir şekilde kalkar yani hızlı bir hareket etme yeteneğine sahiptir. Kutup tavşanı kanguru gibi benzer bir şekilde arka ayaklarıyla atlayarak hareket eder. 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum