Muhabbet Kuşu - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Muhabbet Kuşu

DersinÖzü
Mart 7, 2018

Muhabbet kuşu Avustralya kıtasına özgü küçük renkli bir kuş türüdür. Muhabbet kuşu papağanın alt türüdür ve dünyanın en küçük papağan türlerinden biridir. Bu canlı türü dünyada insanlar tarafından evcil hayvan olarak evlerde kafeslerde yaygın olarak beslenir. Muhabbet kuşunun popüler evcil hayvan olarak beslenmesinde küçük boyutları ve parlak renkli tüylere sahip olması bu hayvanların insanlar tarafından tercih edilmesine neden olmuştur.

Muhabbet kuşu sosyal bir kuş türüdür ve bu kuş türü ağaçlarda ve Avustralya’nın vahşi alanlarında büyük topluluklar halinde bir arada görülür. Evcil muhabbet kuşunun yalnız kalmasını önlemek için en az bir başka muhabbet kuşu ile tutulması gereklidir. Yabani muhabbet kuşu genellikle bitki tohumu ve ara sıra böcek ile beslenir. Muhabbet kuşunun cinsiyetini ayırt etmek çok kolaydır. Erkek muhabbet kuşu ve dişi muhabbet kuşunun burun rengine bakılarak cinsiyetleri tespit edilebilir. Dişi muhabbet kuşunun burun rengi kahverengi iken erkek muhabbet kuşunun mavi bir burnu vardır. 

Muhabbet kuşu çok dayanıklı küçük canlı olarak bilinir ve bir muhabbet kuşu çok kötü hasta olsa bile potansiyel saldırganlara karşı savunmasız ve zayıf görünmez mümkün olduğunca uzun süre hastalığını gizlemeye çalışır. Muhabbet kuşu yılan ve büyük kuşlar şahin gibi yırtıcılar tarafından av olur. Ayrıca muhabbet kuşu parlak renkli tüyleri için yerliler tarafından av olduğu da bilinmektedir. Bu kuş türünün ortalama ömrünün yaklaşık 5 yıl olduğu tahmin edilir fakat muhabbet kuşu evcil olarak kafeste bakıldığında daha uzun süre yaşadığı bilinmektedir. Evcil muhabbet kuşunun ortalama ömrü 8 ile 10 yıl arasındadır. 

Muhabbet kuşu yuva inşa etmeyen bir kaç kuş türünden bir tanesidir ve dişi muhabbet kuşu bu nedenle yumurtalarını ağaç kovuğuna bırakır. Dişi muhabbet kuşu yaklaşık 5 ile 6 yumurta bırakır ve civcivler yumurtadan 3 hafta içinde çıkar. Yavru muhabbet kuşu 9 aylık olana kadar annesi tarafından bakılır ve büyütülür. Muhabbet kuşu çok sesli bir hayvandır ve bu kuş türü öterken çok ses çıkartır. Bu canlı türleri sosyal bir canlı olduklarından birbiri ile iletişim kurarken seslerini kullanırlar. Muhabbet kuşunun boyutu 15 cm ile 20 cm kanat boyutu 25 cm ile 35 cm ağırlığı ise 30 g ile 40 g arasında değişir. Doğada siyah, beyaz, gri, yeşil, mavi ve sarı renklerde bulunur.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum