Mürekkep Balığı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Mürekkep Balığı

DersinÖzü
Mart 7, 2018

Mürekkep balığı küçük orta ölçekli yumuşakçadır ve dünyanın okyanus ve deniz suları boyunca bulunur. Mürekkep balığı sıcak ve tropikal gibi derin olmayan yerlerden okyanusun soğuk derinliklerinde dünyanın okyanus suları boyunca çok sayıda bulunur. Mürekkep balığı kalamar ve ahtapot ile akrabadır ve bu hayvanlar gibi mürekkep balığı da ağızlarını çevreleyen dokunaçları ile büyük uzunlamasına bir vücut yapısına sahiptir. Bu deniz canlısı mücadele ve çiftleşme sırasında vücutlarında yanıp sönen renkler ile de bilinir. Kalamar ve ahtapot ile aynı şekilde mürekkep balığı da yaklaşan yırtıcıları kandırmak amacıyla mürekkep çıkarmak için mürekkep torbasına sahiptir. 

Dünya genelinde bulunan mürekkep balığının 120 bilinen türü vardır. Avustralya dev mürekkep balığı 15 cm boyutundadır. Mürekkep balığının uzunluğu (dokunaçlar dâhil değil) yarım metre ağırlığı ise 10 kg olur. Mürekkep balığı etçil bir deniz canlısıdır ve genellikle karides ve yengeç gibi küçük kabuklu canlıları avlar ama mürekkep balığı ayrıca balık da avlar. Mürekkep balığı kendisini gizlemek için vücut rengini değiştirme yeteneğine sahiptir. Bu sayede avlarını kolayca yakalar. 

Mürekkep balığı küçük boyutu nedeniyle büyük balıklar, köpek balıkları ve hatta mürekkep balığı(aynı türü) gibi çok sayıda deniz canlısı tarafından av olur. Bununla birlikte dünya genelinde insanlar da mürekkep balığını avlarlar. Erkek mürekkep balığı çiftleşme döneminde dişi mürekkep balığını kendisine çekmek için vücut rengini değiştirir. Bazı erkek mürekkep balığı baskın (dominant) erkek mürekkep balığını kandırmak için ve eşini çalmak için kadın mürekkep balığı şekline girdiği bilinmektedir. Dişi mürekkep balığı 200 küçük yumurta bırakır fakat kısa süre sonra ölür. Bu deniz canlısı 1 ile 3 yıl arasında yaşam sürer. Doğada yeşil, kırmızı, mavi, sarı, turuncu, kahverengi, pembe ve beyaz renklerde bulunur. 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum