Müşterilerle İletişim Nasıl Olmalıdır | DersinÖzü

Müşterilerle İletişim Nasıl Olmalıdır

DersinÖzü
Kasım 10, 2017

Pastahane Örneği

Pastanelerin kemikleşmiş yani sürekli müşterileri vardır. Bu müşteriler elde tutulmalı. Bunlara özel promosyonlar uygulanmalı ve doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerde tebrik iletileri gönderilmeli. Müşteri bilgisi çok önemli ve sürekli güncellenmeli. Birçok işyeri müşteriyi elinde tutmak için bir şey yapmıyor. İki tür müşteri vardır. Birinci tip kararlıdır. Alacağı şeyi biliyordur, alacağını alır ve gider. Bu tür müşterilerle çok fazla konuştuğunuzda antipati toplarsınız.

İkinci tip müşteri ise kararsızdır, ne alacağını bilmez, sohbeti sever. Onlara yeni çıkan ürünler tavsiye edilebilir. Menüler hazırlanırken, o pastahanenin çevresindeki tüketicilerin ihtiyaçları göz önüne alınmalı. Hedeflenen müşterinin demografik özellikleri, tüketim alışkanlıkları, gelir seviyeleri, alışverişi kimin yaptığı, hangi saatlerde yaptığı gibi soruların cevaplarının verilmesi gerekir. Sunumu yapacak çalışanın tırnaklarından giyim kuşamına, yüzündeki tebessümden davranış biçimine kadar her şeyi tüketiciyi direkt ilgilendirir. Ortamın dinlendirici bir atmosferde dekore edilmiş olması da menünün lezzetine lezzet katar.

Müşterilerle İletişim Nasıl Olmalıdır

İletişim herkesin bildiği ancak çok az kişinin doyurucu bir biçimde tanımlayabildiği bir insan etkinliğidir. İletişim, yüz yüze konuşmadır, televizyondur, enformasyon yayınıdır, saç biçimimizdir, sanatsal eleştiridir. Ünlü iletişimci Wilbur Schramm insan topluluğu ve davranışları ile ilgi her dalın iletişimle ilgilenmesinin zorunlu olduğunu belirtir. Var olduğumuz anda çevreyle sürekli iletişim, etkileşim içine gireriz. Kişiliğimizi iletişim alışkanlıklarımızla, iletişim çabalarımızla ortaya koyarız. Kişiler arası ilişkilerin aracı da iletişimdir; anlamak, öğrenmek, anlatmak, başkalarına ulaşmak için iletişimi kullanırız. Yaşamak başlı başına bir iletişim ağını, iletişim etkinliklerini içeren bir olaydır. Kendimizle, bir başkasıyla ya da başkalarıyla sürekli iletişim içinde olmanın dışında dinleyici, okuyucu ya da izleyici olarak da iletişim ağının kapsamındayız.

İletişime ilişkin tanımların sayısı oldukça fazladır. Bu tanımlardan birkaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz: “İletişim bilginin, fikirlerin, duyguların, becerilerin simgeler kullanılarak iletilmesidir”. “İletişim anlam arama çabasıdır; insanın başlattığı kendisini çevresinde yönlendirecek ve değişen gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarıları ayırt etme ve örgütlemeye çalıştığı yaratıcı bir edimdir”. “İletişim esas olarak simgeler aracılığıyla bir kişiden ya da gruptan diğerine (veya diğerlerine) bilginin, fikirlerin, tutumların veya duyguların iletişimidir.

İletişim, pazarlama alanında da en önemli beceriler arasında yer alır. Bir satışçının kılık kıyafeti, ürünün katalog fiyatı, şirketin ofisleri iletiyi alan taraf üzerinde bir izlenim yaratır. Schram’ın insan topluluğu ve davranışları ile ilgili her dalın iletişimle ilgilenmesinin zorunlu olduğu fikrinden hareket edersek, perakendecilik de müşteri ve müşteri davranışıyla yakından ilgili bir alandır. Bu bakımdan perakendecilikte müşterilerle iletişim son derece önemli bir konudur. Müşteri ilişkilerinde iletişimin yeri ve önemine geçmeden önce iletişimin hangi ögelerden oluştuğu, nasıl çalıştığı ve türleri üzerinde durmak faydalı olacaktır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum