Ova Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Ova Tilkisi

DersinÖzü
Mart 24, 2018

Ova tilkisi, köpekgiller (Canidae) ailesinden Kuzey Amerika bölgesinin kurak yerlerinde yaşamını sürdüren bir tilki türüdür. Ova tilkisi kızıl tilkisi ile benzerlik gösterir, ova tilkisini kızıl tilkiden ayıran en önemli özellik ova tilkisinin kulağının daha büyük olmasıdır. Bu tilki türlerinin kulaklarına bakılarak ayırt edilebilir. Ova tilkisinin postunun üst kısmı turuncu ile gri rengi arasında değişir, alt bölgesi ise beyaz olur. Bu tilki türünün kuyruk dahil boyu 40 cm’dir.

Ova tilkisi Kuzey Amerika’nın Prairie adı verilen stepler ile güneybatının çöllerinde varlığını sürdürür. Yayılma alanı Meksika’nın kuzeybatısından Kanada’nın güneybatısına kadar uzanmaktadır. Ova tilkisi etçil bir tilki türüdür. Genellikle bu tilki türü böcek, fare, tavşan, kuşlar gibi canlıları avlar. Bu canlı türü kumlu bölgelere çok koridorlu bir labirentten oluşan yerler inşa ederler.

Erkek ile dişi tilki çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler. Bu süre içerisinde erkek tilki 50 günlük gebelik süresi boyunca dişi ile birlikte kalır. Dişi ova tilkisi yavruların bakımı, büyümesi ile ilgilenirken erkek ova tilkisi avlanarak ailesine yemek getirir. Ova tilkisi insanlar başta olmak üzere kır kurdu ile kızıl tilkinin başlıca düşmanlarıdır. Çöl canlısı olarak ova tilkileri çok az su ile yetinirler. Sıvı teminini avladıkları canlılardan temin ederler. Bundan dolayı gece avlanırlar, gün içerisinde ise kovuklarında kalırlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum