Paragraf Anlatım Biçimleri

Gökay Demirkıran
Ekim 9, 2018
Paragraf Anlatım Biçimleri

PARAGRAF KONUSU

MEB ve ÖSYM’nin düzenlediği bütün sınavlarda Türkçe dalında en çok soru paragraf sorularından oluşur. Sınava girenin okuduğunu anlama, yorumlama gibi özelliklerinin test edildiği paragraf soruları mantığını çözebilen herkes için oldukça kolaydır. Eğer paragraf çözüm yeteneğiniz çok ileri seviyede değilse günde 10 adet paragraf sorusu çözülerek belirli bir süre sonra iyi seviyelere gelinebilir. Lakin bunun dışında paragraf sorularının çözüm biçimleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de anlatım biçimlerinin tespit edilmesidir. Anlatım biçimi tespit edilebildiği zaman kişilerin paragraf sorularını daha kolay bir şekilde çözebildikleri gözlemlenmiştir. Peki paragraf anlatım biçimleri nelerdir? Paragraf konusunda 4 ayrı anlatım biçimi vardır. Bunlar açıklama, betimleme, tartışma ve öykülemedir.

AÇIKLAMA

Paragrafta açıklama türündeki anlatım biçiminde paragraf içerisinde olayın detayına inilir. Her bir kısım detaylıca anlatılarak açıklanmaya çalışılır ve örneklere sıkça yer verilir. Bu tür paragraflarda temel mantık paragrafı okuyan kişiyi aydınlatmak ve bilgilendirmektir. Açıklama metinlerinde öznel yerine nesnel bir anlatım vardır. Kişisel yorumlardan kaçınılır.

BETİMLEME

Paragrafların görselleştirildiği bu anlatım biçiminde, okuyucuya paragraf içerisinde yer, mekan, renk gibi detaylar kişi ve nesnelere yüklenerek okuyucunun zihninde görsel bir görüntü çizmeye çalışır. Gözlem konusunun ağır bastığı bu metinlerde izlenim kazandırmak en önemli amaçtır.

TARTIŞMA

Açıklama anlatım biçiminin zıttı olarak ön plana çıkan tartışma türü anlatım biçiminde nesnel anlatım yerine öznel bir anlatım söz konusudur. Öznelliğin ön planda tutulduğu bu yazılarda bir konu kişisel yorumlar katılarak karşı tarafın cevaplandırılması, sorgulaması beklenir. Bence, bana göre, kendimce, oysa ki gibi sözcükler sıkça kullanılır. Ayrıca bu tür paragraflarda bir bilgiyi okuyucuya iletmek amacı yerine kendi inandığı değerleri okuyucuya ikna etme politikası güdülmektedir.

ÖYKÜLEME

Bu paragraf biçiminde ise olmuş ve bitmiş bir olayın çevresinde gelişen olayları ele alınarak anlatıldığı paragraf biçimleridir.

KPSS LISANS
19 Temmuz 2020

Üye OlŞifremi Unuttum