Paragraf Anlatım Özellikleri

Gökay Demirkıran
Ekim 10, 2018
Paragraf Anlatım Özellikleri

PARAGRAFTA ANLATIM ÖZELLİKLERİ

Türkçe alan dalında en çok sorunun sorulduğu paragraf kısmında birçok konu bulunmaktadır. Biçiminden, anlatım özelliklerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan paragraf konusu düzenli çalışıldığı zaman eksiksiz ve yanlışsız çözülebilir. Bir diğer konumuz olan paragraf anlatım biçimleri konusuna çalışmadan bu konuya başlamayınız. Şimdi gelelim paragrafta anlatım özelliklerine;

Paragrafın anlatım özelliklerini ele alırken başlık sayısı çok olsa da başlıklar paragrafın içeriğini açıklayacak kadar basit bir düzende oluşturulmuştur. Toplamda 13 başlığın yer aldığı konuda açıklık, duruluk, yalınlık, özgünlük gibi başlıklar yer almaktadır. Hepsini tek tek detaylı incelersek;

AÇIKLIK

Yazar anlattığı paragraf metninde tartışmaya yer vermeyecek açıklıkta metni anlatır. Duygu ve düşüncelere yer verilmez.

DURULUK

Sınavlarda en çok sorulan sorulardan biri olan duruluk anlatım biçimini anlamak için paragrafı okuduğunuz zaman göreceksiniz ki gereksiz kelimeye yer verilmemiştir. Bu metinlerde ön plana çıkan duruluktur.

YALINLIK

Yalın kelimesinin anlamının tam olarak yansıtıldığı metinlerdir. Süslü anlatımlar, mübalağa sanatından kaçılarak en basit şekilde anlatıldığı metinlerdir.

AKICILIK

Bu tür metinlerde yazılar kolay okunmaya sahiptir. Olay örgüsü iyi kurgulanmıştır. Okuduğunuz cümle bir sonrakine merak uyandırır ve paragrafın akıcı bir yapı almasını sağlar.

YOĞUNLUK

Açıklık anlatım özelliği kullanılarak oluşturulan metnin zıttı olarak karşımıza çıkan yoğunluk anlatım biçiminde duygu ve düşünceler yoğun bir şekilde kelimelere dökülür. Anlam derinliği fazla olan metinlerdir.

ÖZLÜLÜK

Paragraflarda özlü anlatım özelliğini kullanmak büyük ustalık ve tecrübe ister. Nedeni ise az söz ile çok şey anlatılmak hedeflenir. Az söz ile çok şeyin anlatılabildiği metinlerdir.

DOĞALLIK

Metinde anlatılmak istenen olayın örgüsünün tamamen en gerçekçi ve saf haliyle anlatıldığı özelliktir. Bu metinleri okurken kendinizi olay örgüsünün içinde hissedersiniz.

İNANDIRICILIK

Akla yatkınlığı göz önünde bulundurularak ve kanıtlar sunularak olayın inandırıcılık etkisinin ön plana koyulduğu metinlerdir.

KALICILIK

Ön görülü bir düşüncenin ürünü olan metinlerdir. Metnin yazıldığı dönemi aşarak sonraki dönemlerde de geçerliliğini koruduğu metinlerdir.

ETKİLEYİCİLİK

Yazar, yazdığı metin aracılığı ile okurunda pozitif yönde bir izlenim bıraktığı metinleri kapsamaktadır. Beğeni alan metinler bu anlatım özelliğini kapsar.

EVRENSELLİK

Dünya insanlarının ortak zevk, duygu ve duyarlılıklarına yönelik oluşturulmuş metinlerdir.

TUTARLILIK

Yazı içerisinde duygu ve düşüncelerin birbirine ters düşmediği metinlerdir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum