Penguen - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Penguen

DersinÖzü
Mart 25, 2018

Penguenler Hakkında Bilgi

Penguen, hayvanlar aleminin Spheniscidae ailesine ait bir kuş türüdür. Penguen Kuzey Kutbunda yaşamaz yaşam alanı Güney Kutbu, Avustralya, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Güney Amerika bölgelerinde yaşamlarını sürdürürler. Penguen türü 30 ile 105 santimetre arasında değişen 17 kadar farklı türe sahiptir. Bu kuş türünün boy uzunluğu soğuk bölgelerden sıcak bölgelere doğru gidildikçe azalma eğilimi göstermektedir. Penguen türünün tüyleri sırt bölgesinde gri ve siyah, karın bölgesi beyaz renktedir. Ayrıca penguen türleri birbirlerinden başlarındaki renkli tüylerine bakılarak anlaşılır. Penguen besin ihtiyacını denizden karşılar ve kabuklular, balık, mürekkep balığı gibi canlıları avlayarak beslenir.

Penguenlerin Özellikleri

Penguenin kanatları bu canlı yüzerken yüzgeç vazifesi görür ve denizde saatte 10 deniz mili hızla yüzebilir. Bu kuş türü yalnızca üreme döneminde yumurta bırakmak için denizden karaya çıkar. Dişi penguen yuvaya 2 ile 3 yumurta yumurtlar. Fakat kral penguen ile imparator penguen yuva yapmaz çünkü bu iki tür tek yumurta yumurtlar ve bu yumurtayı da ayaklarının üstüne kuluçka derisinin altına saklar ve soğuğa karşı korur. Erkek penguen ile dişi penguen sırası ile kuluçkaya yatar. Bu kuluçka döneminde bazı türler yaklaşık 4 aya kadar aç kalırlar ve bu açlığa dayanırlar. Yavru penguen anne ve babası tarafından birlikte bakılır ve ısıtılır. Birçok canlıya göre penguen tek eşli bir hayat sürer.

Penguen vücut ısısını korumak için otomatik bir mekanizmaya sahiptir ve bu mekanizma sayesinde gerektiğinde kan damarlarıyla deriye giden kanı azaltarak, yükselterek ya da tüylerini dikleştirerek vücut ısısını kontrol altına alır. Güney kutbu bölgesinde yaşayan penguen türleri 40 derecelik vücut ısısıyla -40 derecelik Antarktika soğuğuna karşı uyum sağlayarak hayatta kalırlar. Vücutlarında bulunan tüy, yağ, besinlerden karşılanan enerji ve sahip oldukları kontrol mekanizması sayesinde 80 derecelik ısıya dayanabilme özelliğine sahiptir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum