Rakun Köpeği - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Rakun Köpeği

DersinÖzü
Nisan 2, 2018

Rakun köpeği, aynı zamanda Enok olarak da adlandırılır, köpekgiller (Canidae) ailesinden bir canlı türüdür. Köpekgiller ailesine ait olmakla birlikte dış görünüş olarak rakun türüne benzemektedir. Bu canlının boy uzunluğu yaklaşık 40 santimetre buna ek olarak 15 santimetre kuyruk uzunluğu vardır. Tüyleri yumuşaktır ve rengi ise bej gri, yan, sırt ve karın bölgeler ise kahve renklidir. Mevsimlere göre postları değişir fakat tüy renkleri sabit kalır değişmez. Yaz postu kış postuna göre daha ince, yumuşak ve hafiftir, kışın ise ağır, sert ve kalındır.

Rakun köpeğinin ana yurdu Sibirya bölgesinin doğu bölgeleridir. Zamanla bu bölgelerden Avrupa bölgesinin iç kısımlarına doğru yayılmıştır. Bu canlı ürkek bir yapıya sahiptir bu yüzden daha çok gece aktif olur. Ormanlık alanlarda kolay saklanabileceği yerlerde yaşar. Rakun köpeği hem et hemde ot yiyen bir hayvan türüdür. Başlıca besin kaynağını fare, böcek türleri, kuş türleri, sülük, balık türleri, meyve çeşitleri, böğürtlen, fındık, yere yumurtlayan kuşların yumurtaları gibi besinler oluşturmaktadır. Bunun yanında leş yediği de görülmüştür.

Yaşam şekline baktığımızda Rakun köpeği hayvanının tek eşli bir yaşam sürdüğünü görürüz. Dişi rakun köpeği Nisan Mayıs aylarında 61 ile 70 gün süren gebelik sürecinden sonra 6 ile 10 arasında yavru dünyaya getirir. Bu yavruları erkek ve dişi birlikte besler ve büyütür. Yavrular cinsel olgunluğa 8 ile 10 aylık olduklarında erişir. Köpekgiller ailesinde tek kış uykusuna yatan türü Rakun köpeği hayvanı oluşturur. Doğadaki düşmanları ise Avrasya vaşağı, kurt, boz ayı başlıcalarını oluşturur bunun yanında rakun köpeğinin yavrularını avlayan puhu hayvanı da başlıca düşmandır. İnsanlarda bu canlıları postundan yararlanmak ve tarım arazilerine zarar verdikleri için avlamaktadır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum