Sağlıklı Çocuğun Değerlendirilmesi ve İzlenmesi | DersinÖzü

Sağlıklı Çocuğun Değerlendirilmesi ve İzlenmesi

DersinÖzü
Mart 7, 2018

Sevgi Öğretmen ile Ekin Öğretmen, kahvaltı için verilen arada, çocukların gelişimleri ve davranışları üzerine söyleşiyorlardı. İlk konu, öğrencilerinin aynı yaş grubunda olmalarına karşın gelişimlerinin ve davranışlarının birbirlerinden farklı olmasıydı. Sevgi Öğretmen bu durumu çocukların kalıtsal özelliklerine, Ekin Öğretmen ise ailelerinin onları yetiştirme biçimlerine bağlıyordu. “İyi beslenen bütün çocuklar iyi gelişir, kendisine doğru davranılan bütün çocuklar da iyi çocuklar olarak karşımıza gelirler.” diyordu. Sevgi Öğretmen buna katılmıyordu. “Doğumdan gelen etmenler daha önemli. Bak bizim bir arkadaşın iki çocuğu var. Biri zamanında doğdu, 3.5 kiloydu. Öbürü 7 aylıkken 1.5 kilo olarak doğdu. O küçük olan hep öyle zayıf, çelimsiz kaldı. Oysa normal doğan her zaman sağlıklı, okulda da çok başarılı.” diyordu. Bu konuda bir süre söyleşip çok önem verdikleri bir başka konuya geçtiler. Tuvalet eğitimi… Aslında bu konuda ikisi de aynı görüşteydi: ”şimdiki aileler çok gevşek davranıyorlar.” Sevgi Öğretmen annesini örnek gösterdi. On yaş büyük olduğu için annesinin kardeşine 1 yaşındayken nasıl tuvalet eğitimi verdiğini hatırlıyordu. “Çok huysuz bir çocuktu, annem neler çekti ona çişini söylemeyi öğretene kadar.” dedi. “Çok bağırdı, çağırdı, hatta bir keresinde bir daha altına yaparsa poposunu yakacağını söyleyip tehdit etti. Kardeşim öyle korktu ki kısa sürede bez yerine tuvalete yapmaya başladı.” diye konuşmasını sürdürdü. “Tabii canım, şimdikiler tembelliklerinden uğraşmıyorlar çocuklarla. Sonra biz kreşte öğretmeye çalışıyoruz, yorgunluktan ölüyoruz.” diye onayladı Ekin Öğretmen de. Böylece süren sohbette, konu çocukların hastalıklardan korunmalarına gelince Sevgi Öğretmen yaşlı anneannesinin kendi çocuğuna aşı yapılırken karşı çıktığından söz etti. Anneanne çocuklarına aşılanma işinin fazla abartıldığını düşünüyormuş. “Küçücük bir bebeğe neredeyse her ay iğne yapıyorlar, çocuklar ağlamaktan ölecek. Sanki bu kadar çok hastalık mı var etrafta? Hem de aşılardan sonra çocuklar ateşleniyor, huzursuzlaşıyor, anne baba ne yapacağını şaşırıyor. Vallahi benim çocuğum olsa hiç aşı falan yaptırmazdım. Biz nasıl olsa evde onu temiz tutar, iyi bakarız. Nereden bulacak mikrobu?” diye konuştu. Ekin Öğretmen “Etrafta o kadar çok hastalık olmamasını aşılara borçlu olduğumuzu anlatabildin mi bari?” diye sordu. Vedalaşıp ikisi de kendi sınıflarına yöneldiler.

Çocuklarla sürekli iletişim içinde olan ve onları eğitmekle görevli olan kişilerin, sağlıklı bir çocuğun normal gelişim basamaklarını bilmesi ve çocuğun sağlığının korunmasında önemi olan etmenlerin farkında olması son derece önemlidir. Çocuğun bulunduğu yaş döneminin; fiziksel ve psikolojik gelişim aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaları iyi bilen öğretmenler, çocuğun gelişimine uygun çalışmalar yaptırarak en iyi öğrenme ortamını yaratabilirler.

Başarılı bir eğitim yaşamı için çocuğun sağlıklı olması ön koşuldur. Çocuğun sağlığının korunması için gerekli olan sağlıklı beslenme, sağlıklı çevrede yaşama, temizlik, spor yapma gibi etmenlerin bilinmesi ve çocuğa sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazandırılması için en önemli görev öğretmenlere düşmektedir. Yukarıda sözü edilen nedenlerden dolayı sağlıklı bir çocuğun gelişim basamakları ve hastalıklardan korunması için gerekli etmenlerin neler olduğu bu ünitenin tartışma konusunu oluşturmaktadır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum