Ses Bilgisi

Gökay Demirkıran
Ekim 13, 2018
Ses Bilgisi

SES BİLGİSİ

Türkçe dersi içerisinde tüm sınavlarda kesinlikle sorusu bulunan başlıklardan biri de ses bilgisi konusudur. KPSS Türkçe dalında her sene en az 2 ya da 3 adet soru sorulan ses bilgisi konusu oldukça basit ve eğlenceli bir konudur. Kısa bir sürede öğrendikten sonra soruları rahatlıkla yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Türkçemizde anlamlı olarak çıkardığımız en küçük parçaya sözcük denir. Sözcükleri kurarken kullandığımız harfler ise belirli kalıp ile belirlenmiş olan ses parçalarıdır. Bu sesler düzenli ve ardı ardına bir araya getirildiği zaman sözcükleri, sözcükler bir araya gelerek cümleleri oluşturur. Seslerin bir araya gelerek oluşturduğu bu sözcükler için ise her dilde olduğu gibi bizim dilimizde de kurallar bütünlüğü vardır. Uyumlar, olaylar, sesler olarak üç başlıkta incelenen bu başlık ünlü ve ünsüz harfler farklılığı nedeni ile kaynaklanmaktadır.

Akciğerlerimizde havayı dışarı vererek ses sayesinde titreşime sokarak çıkardığımız titreşimler sesi oluşturur. Alfabelerde her bir titreşimin ifadesi ise harf olarak adlandırılmaktadır. Dilimizde 29 adet harf bulunmaktadır. Tüm sözcüklerimizi bu 29 harf ile kurarız.

  1. Ünlü harflerle ilgili ses olayları
  2. Ünsüz harflerle ilgili ses olayları
  3. Ünsüz Benzeşmesi

Başlıkları ile konuyu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum