Sıçan - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Sıçan

DersinÖzü
Mart 28, 2018

Sıçanlar Hakkında Bilgi

Sıçanların iki yaygın türü vardır: Birincisi siyah sıçan, ikincisi ise kahverengi sıçan. Her iki tür sıçan dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar. Sıçanlar daima karanlık ve küçük yerlerde yaşarlar ve Asya kökenlidirler. Fakat ülkeler arası göç ve insanların yolculukları sırasında (özellikle deniz yolculuklarında) kazara yolcu olmaları bu hayvanların dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Sıçanlar şuan yer yüzünde geniş bir alana yayılmış ve uyum sağlayabilmiş bir hayvan türüdür.

Sıçan küçük leşçil (leş yiyen) memeli bir hayvandır. İnsanlar bu hayvanlardan pek haz etmezler ve bu yüzden bu hayvanlar hem kentsel hem de kırsal alanlarda insanlar tarafından baş belası olarak nitelendirilirler. Ayrıca sıçanların çiftliklerde küçük çiftlik hayvanlarını öldürdükleri bilinmektedir. Sıçanlar tarafından taşınan hastalıklar genel olarak insanlara bulaşmaz, ancak bu hayvanların taşıdığı ve yaydığı hastalıklar yıkıcı bir etkiye neden olabilir. Orta çağda siyah veba salgını Avrupa nüfusunun neredeyse üçte ikisini silmiştir. Bu hastalığa doğrudan sıçanlar neden olamamıştır fakat sıçanların üzerinde taşıdığı virüslü pirelerin neden olduğu bilinmektedir.

Sıçanlar ve fareler arasındaki en belirgin fark boyutudur. Sıçanlar farelere göre çok daha büyük olma eğilimindedir ve bundan dolayı yeni keşfedilen bir kemirgen türü olduğunda bu kemirgenin sıçan mı yada fare mi olduğu kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Sıçanlar doğada yılanlar, yaban kedileri, kuşlar ve birçok farklı hayvan türüne yem olmaktadır. Bazı kültürlerde sıçanlar insanlar tarafından yenilmektedir. Bandikut sıçanı Güneydoğu Asya bölgelerinde değişmez ve popüler bir besin kaynağıdır. Bu hayvanları yemek bir kültürde popüler yada sosyal açıdan kabul edilebilir değilken bir başka kültürde popüler ve sosyal açıdan da bir sakınca oluşturmamaktadır.

Bugün, sıçanlar tüm dünyada evcil hayvan olarak yetiştirilmektedir ve bu hayvanın 1800’lü yıllardan bu yana evcil hayvan olarak yetiştirildiği düşünülmektedir. Evcil sıçanlar diğer evcil hayvanları gibi insanlarda benzer sağlık sorunları oluşturabilir. Fakat çok zararlı hastalıkları taşıdığı görülmemiştir. Sıçanlar evcil olduklarında, son derece samimi olabilirler ve bu hayvanlara bazı görevler öğretilerek eğitilebilirler.

Sıçanlar hızlı bir şekilde doğururlar ve çok sayıda yavru dünyaya getirir. Yani farklı cinsiyette bebekler doğururlar ayrıca bir ay içinde bu farklı cinsiyetteki yavrular ayrılırlar. Sıçanlar beş hafta içerisinde bebek sahibi olurlar. Dişi sıçan yaklaşık 22 gün süren gebelik döneminden sonra 6 ve 10 arasında yavrularını dünyaya getirirler. Sıçanlar 4 veya 5 yaşına kadar yaşayabilmelerine rağmen dişi sıçan yaklaşık 18 aylık olduktan sonra doğum yapamaz.

Sıçanlar her şeyi yiyen hepçil (her şeyi yiyen) bir hayvandır. Tüm doğru besinleri almak için bitki karışımları ve hayvan maddeleri yerler. Genellikle şehirlerde çöp yediği bilinmektedir. Büyük sıçan kendisinden daha küçük bir sıçana oranla daha baskındır ve küçük sıçan türü bu durum karşısında boyun eğmek mecburiyetindedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum