Sigorta Hukuku ve Sigorta Akdi (Sözleşmesi) | DersinÖzü

Sigorta Hukuku ve Sigorta Akdi (Sözleşmesi)

DersinÖzü
Mart 8, 2018

 

Sigorta kavramı toplumun sosyal yapısının gelişmesiyle dünyada ilk olarak XIV. yüzyılda İtalya’da, Türkiye’de ise XIX. yüzyıl sonlarında denizcilik alanında ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise sigorta kavramı büyük bir önem kazanmış ve yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle ülkemizdeki sigorta hukukuyla ilgili gelişme ve düzenlemelerin ayrıntılarıyla incelenmesi gerekmektedir.

Eda C. maliki olduğu 80.000 YTL değerindeki evi yangına karşı sigorta ettirmek üzere 23.05.2006 tarihinde Z sigorta şirketine başvurmuştur. Z sigorta şirketince kendisine verilen teklifnameyi doldurup imzalayan Eda C. ertesi gün teklifnameyi şirkete teslim etmiştir. Geçici ilmühaberin 01.06.2006 tarihinde gönderilmesinin ardından sigorta konusu ev Eda C.’nin yurtdışında bulunduğu sırada 17.06.2006 tarihinde yanmıştır. İlk primin ödenme tarihi olarak 20.06.2006 kararlaştırılmış olmasına rağmen, Eda C. sigorta akdinin 01.06.2006 tarihinde kurulmuş olduğunu söyleyerek yangın sonucu uğramış olduğu 30.000 YTL zararın karşılanmasını istemektedir. Z sigorta şirketi ise evin yandığı tarihte henüz ilk primin ödenmemiş olmasından dolayı zararı tazmin etmeyi reddetmektedir.

Bu ünitede edineceğiniz bilgilerden sonra Z sigorta şirketi ile Eda C. arasında sigorta akdi kurulup kurulmadığı, Eda C.’nin zararın karşılanması talebinde haklı olup olmadığı gibi soruları yanıtlayabileceksiniz.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum