Şiir ve Zihniyet

Gökay Demirkıran
Eylül 30, 2018
Şiir ve Zihniyet Konu Anlatımı

Hem yerli edebiyatta hem yabancı edebiyatta en temel yapı taşlarından biri de şiirdir. Şiir birçok duygu ve düşünceyi en kısa ve en yalın cümlelerle olabildiğince fazla bir şeyler anlatma sanatıdır.

ŞİİR VE ZİHNİYET 

Konuşmalarımızın veya yazdıklarımızın bir anlamı veya yazdığımız şiirlerinde belirli kalıplar çevresinde şekillenmiş zihniyeti vardır. Bu duruma Şiir ve Zihniyet ilişkisi adı verilir. Edebiyatçı ortaya koyduğu eserde öncelikle dünya görüşü, ardından içinde yaşadığı toplumun sanat anlayışını, sosyal, siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel hayatı özelliklerini yansıtır. Yansıttığı bu değerlerin bütününe zihniyet denir.

Örnek verirsek Mehmet Emin Yurdakul, yaşadığı dönem içerisinde ülkemiz birçok cephede savaş durumu içerisindeydi. Bu nedenle Mehmet Emin Yurdakul’un şiirlerinde milli duygulara yer verilmiş eserler görebiliriz. Bir başka örnekte ise Yunus Emredir. Yaşadığı dönemde ülkenin her bir yanında eğitim ve öğretim tekkelerde veya medreselerde gerçekleştiriliyordu. Kendi döneminin şartlarından oluşan zihniyetinden dolayı şiirlerinde tasavvuf temasını oldukça rahat bir şekilde gözlemleyebiliriz.

Sanat dediğimiz kavram insan zihniyetinin edebi bir şekilde dışa vurumudur. Bu bağlamda yola çıkarak bir şiir veya bir edebi metni incelediğimiz zaman şairin zevklerini, yaşadıklarını, gördüklerini, hangi döneme ait olduğunu, o dönemdeki toplumun ne gibi kültürel çeşitliliğe sahip olduğunu bu edebi metinlerden rahat bir şekilde ortaya çıkartabiliriz.

KPSS LISANS
19 Temmuz 2020

Üye OlŞifremi Unuttum