Sincap - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Sincap

DersinÖzü
Mart 25, 2018

Sincap doğal olarak Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika kıtasında bulunur ve Sincap’ın birçok farklı türü vardır. Sincap, küçük kunduz boyutunda dağ sıçanı ve kır köpeği gibi bazı türleri haricinde genellikle boyu 10 cm ile 20 cm arasında olan küçük kemirgendir. Birleşik Krallık da bulunan kırmızı sincap hızla yok olmasına rağmen doğu gri sincap nüfusu artmaktadır. Birleşik Krallık’da gri sincap haşarat olarak sınıflandırılır ve gri sincap kırmızı Sincap’ın doğal yaşam alanlarını tahrip etmektedir bu yüzden gri Sincap’ın doğaya salınması veya piyasaya sürülmesi yasaktır.

SİNCAP TÜRLERİ

Uçan sincap dünya çapında ağaç tepesinde yaşar ve yaklaşık 50 uçan sincap türü bulunmaktadır. Uçan sincap dediğimizde aklımıza kuşlar gibi uçmak gelmesin bu uçan sincap türleri daha çok hedeflerine doğru zıplar ve havada süzülürler ve bu dengeleme işlemini kısa kuyruğu sayesinde yapar. Yer sincabı bir başka sincap türüdür ve bu türde kendi içerisinde altı farklı türe ayrılır. Doğal olarak Amerika’da bulunmasına rağmen istisna olarak Afrika’da da yer sincabı bulunur ve görünümü firavun faresini andırır.

SİNCAPIN ÖZELLİKLERİ

Dağ sıçanı ve kır köpeği sincap türleri 60 cm uzunluğa kadar büyür ve esaret altında 20 yıldan fazla yaşayabilir. Sincap fındık, çilek ve bazen böcek de yer. Çoğu sincap türü soğuk kış aylarında kış uykusuna yatar ve bu soğuk kış ayları için hazırlıklara sonbahar da başlar ve yiyeceklerini depolarlar. Ortalama bir sincabın ağırlığı 250 ile 1,000 g arasında değişir. 2 ile 8 yıl arasında yaşam sürer. Siyah, gri, kahverengi, bronz ve kırmızı renkte doğada bulunur. Yılan, çakal ve gelincik gibi hayvanlara av olmaktadır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum