Sinek - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Sinek

DersinÖzü
Mart 25, 2018

Sinekler Hakkında Bilgi

Sinek dünyada en yaygın olarak bulunan ve insanlar tarafından iyi bir şekilde tanınan böcek türüdür. Sinek dünyada her yerde bulunmasına rağmen Antartika gibi soğuk iklimlerde bulunmaz. Dünyada 240.000 binden fazla sinek türü vardır ancak bilimsel olarak bu türlerin yaklaşık yarısı kadar belgelenebilmiştir. Sinek sivrisinek gibi böcekleri içerir ve dünyada çok küçük bir şekilde bulunur ayrıca bu böcek türü hayvan ve insan kanıyla beslenir. Bu şekilde bu küçük böcek türü sıtma gibi ölümcül hastalık bulaşmış bir sivrisinek tarafından ısırılan insanların hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Sinek ve sivrisinekler genellikle kir, çürümüş veya hastalık olan her yerde bulundukları için dünya çapında zararlı bir böcek türü olarak bilinmektedir. Ayrıca bu sinek türleri hayvan dışkısı ve çürüyen organları yemesi çeşitli hastalıkları taşımalarını da beraberinde getirdiği bilinmektedir.

Sineklerin Genel Özellikleri

Sinekler her şeyi yiyen küçük böceklerdir ve genellikle bitkilerin bitki özlerini ve hatta hayvan kanı emdikleri bilinmektedir. Sineğin sahip olduğu uzunca boru şeklindeki dili sayesinde avının vücuduna sokarak kendi vücuduna çektiği kanı depolar. Küçük sinek kurtçukları ise öncelikle çürümüş maddelerle örneğin dışkı ve beden olarak beslenir. Sinekler küçük boyutta ve çok olmalarından dolayı bu küçük böcekleri avlayan iki yaşamlılar (amfibyum olarak da bilinmektedir) gibi hayvan çeşitleri tarafından av olmaktadır. Bu iki yaşamlılar kara kurbağası, semender, sürüngenler (kertenkele gibi) küçük memeliler ve balıklar (sinekler suyun yüzeyine konduklarında) tarafından avlanılmaktadır.

Sineklerin Yaşamı

Sinek türleri yaklaşık bir ay boyunca yaşayan son derece kısa ömrü olan böceklerdir. Dişi sinek çürümüş maddelere, bitki ve hayvanlara yumurtalarını bırakır ve yavru sinekler yumurtadan çok hızlı bir şekilde çıkar. Yavru sinekler kurtçuklar olarak bilinen ve hızlı bir şekilde erişkin sinek haline dönüşür. Yani bu yumurtadan çıktıktan sonraki uçma süreci yaklaşık olarak 2 hafta sürdüğü düşünülmektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum