Sözcükte Anlam

Gökay Demirkıran
Eylül 28, 2018
Sözcükte Anlam Konu Özeti

SÖZCÜKTE ANLAM

Türkçemizde sözcükler tek başına bir anlam ifade etmezler. Lakin cümle içerisinde kullanışlarına göre anlam kazanırlar. KPSS Türkçe bölümünde cümlede anlam konusu ise birçok kez sorulmuştur. Türkçemizde sözcükler ikiye ayrılır. Birincisi gerçek anlamıdır. İkincisi ise mecaz anlamdır. Bu başlıkları inceleyecek olursak;

GERÇEK ANLAM

Günlük yaşantımızda kullandığımız kelimelerin temel halidir. Cümle içerisinde kurulduğu zaman aklınıza gelen ilk anlamı gerçek anlamdır. Örneklemek gerekirse yarın oynanacak maç iptal edildi. Bu cümledeki tüm sözcükler ilk anlamlarındadır yani gerçek anlama sahiptir.

YAN ANLAM

Gerçek anlama sahip sözcüklerin doğaya aktarılması ile kazanılan anlama yan anlam denir. Örneklemek gerekirse projenin ilk ayağını tamamladık cümlesindeki ayak kelimesi yan anlam olarak kullanılmıştır. KPSS Türkçe sınavlarının hiçbirinde yan anlam ile ilgili soru sorulmamıştır. Lakin sorulmayacak anlamına gelmez. Çalışmakta fayda var.

MECAZ ANLAM

Sözcüğün diğer bir anlamı ise mecazi anlamıdır. Gerçek ya da yan anlamdan tamamen ayrılmış bir biçimde yeni bir anlam kazanması durumuna mecaz anlam denir. Örneklemek gerekirse dedikodu yapan arkadaşlarımdan iyice soğudum cümlesindeki soğudum sözcüğü mecaz anlama sahiptir.

TERİM ANLAM

Bir meslek dalı ile bütünleşmiş ve bütünleştiği meslek dalında sıklıkla kullanılan ayrıca gerçek anlam sahibi olan sözcüklerin aldığı anlamlardır. Örneğin açı, enlem, boylam gibi sözcükler terim anlama da sahiptir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum