Sülün Kuşu - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Sülün Kuşu

DersinÖzü
Nisan 2, 2018

Sülün özellikle Kuzey Yarım kürede ormanlık alanlarda bulunan büyük boyutlu bir kuş türüdür. Sülün parlak farklı renkte tüylere sahiptir ve erkek sülünün uzun kuyruklu tüyleri vardır. Bu hayvanın Asya’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Hindistan ormanlarında bulunan yabani tavuk ile akraba ilişkisi bulunur. Bugün sülün dünya genelinde bulunur ve sülünün 35’ten fazla farklı türü olduğu biliniyor. Sülün büyük boyutlu bir kuştur ve bazı sülün türleri yaklaşık 90 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Erkek sülün genel olarak dişi sülünden daha büyüktür (bazen iki katı büyüklükte de olabilir). Erkek sülün bir dizi parlak renkli tüylere sahiptir ama dişi sülün (tavuk olarak da bilinir) ise görece olarak daha mat, kahverengi ve gri renkte olduğu görülür.

Sülün hem et hemde ot yiyen bir hayvandır ve bu nedenle sülün bitki ve hayvansal madde de yer. Genel olarak sülün tohum, etli ve zarlı kabuksuz meyveler, meyve, böcek, solucan ve kertenkele gibi küçük sürüngenlerle beslenir. Sülün insanlar başta olmak üzere tilki, köpek ve yaban kedisi gibi hayvanlara av olur. İnsanlar sülünün etinden ve tüyünden yararlanır. Dişi sülün ortalama 8 ile 12 yumurta bırakır ve bu yumurtaların boyutları genellikle büyük olur. Sülün yumurtası bir ay içinde kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkar. Civciv sülün yuvadan uçana kadar anne sülün tarafından büyütülür ve beslenir.

Sülün neslinin şuan için yok olma tehlikesi yoktur fakat aşırı avlanma ve doğal ortamlarının tahrip edilmesinden dolayı nüfusları azalmaktadır. Avlanan sülünlerin yaklaşık %80’i sadece bir kaç aylıktır ve bu nedenle başka bir sülün ile çiftleşmeden av olurlar. Bu durum sülünlerin çoğalmasını engellemektedir. Sülün doğada kahverengi, siyah, bronz, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil renklerde bulunur. Ortalama bir sülün 53 cm ile 84 cm boyutunda ve 0.9 kg ile 1.5 kg ağırlığında olur. 7 ile 10 yıl arasında yaşam sürer.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum