Süngerler - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Süngerler

DersinÖzü
Nisan 2, 2018

Süngerler tüm deniz tabanının genelinde bulunan yavaş hareket eden canlılardır. Süngerler bir günde bir milimetre hareket etmelerine rağmen bazı yetişkin süngerler bir şey üzerinde sabit durur ve hiç hareket etmezler. Bu deniz canlısı yaklaşık 500 milyon yıl önce evrimleştiği düşünülmektedir ve bugün henüz keşfedilmemiş 5.000’den fazla sünger türünün olduğu düşünülmektedir. Çoğu sünger türü tuzlu su ortamında yaşamaktadır. 200’den az sünger türü ise tatlı su ortamında yaşamaktadır.

Süngerin gövdesinde jöle benzeri bir madde vardır ve her iki tarafta hücre ince bir tabaka ile desteklenir. Sünger gövdesinde binlerce gözenek içerir yani bu gözenekler sayesinde akan suyu tutar. Bu deniz canlısı organa sahip değildir ve sürekli olarak akan suyu süzerek suyun içindeki maddeler ile beslenirler. Süngerler farklı boyut ve tüp, koni ve bardak gibi çeşitli şekillerde bulunurlar.

Süngerler her şeyi yiyen bir canlıdır. Yani su içindeki gıda parçacıklarını beslenme için alırlar. Süngerleri öncelikle sudan bakteri, bitki plankton ve sudaki parçacıkları yerler. Bazı sünger türleri özellikle kayalık üzerinde bulunan küçük balık ve kabuklu canlıları yerler. Süngerin bolluğu ve çeşitliliği nedeniyle bu canlılar pek çok hayvana yem olmaktadır. Sünger çok yavaş hareket ettiği için yenmekten kaçınamaz ve deniz kaplumbağası, kabuklu canlılar, balık, derisi dikenliler tarafından av olurlar.

Sünger çift cinsiyetli bir canlıdır yani hem erkek hemde dişi üreme organı vardır. Döllenme çok süngerler içinde ortaya çıkar ve bazen de su içine yayılır. Minik sünger larvaları suda kolay hareket edebilir fakat büyüdükçe hareket etmeleri güçleşir bu yüzden zamanla kendilerine bir yer bularak o yerde hareketsiz bir şekilde yaşar. 1 cm ile 3 m arasında boyu vardır. 15 ile 30 yıl arasında yaşam sürerler. Doğada yeşil, kırmızı, mavi, sarı, turuncu, mor ve kahverengi renklerde bulunurlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum