Uğur Böceği - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Uğur Böceği

DersinÖzü
Mart 25, 2018

Uğur böceği (Gelin böceği, hanım böceği ve gelincik böceği olarak da bilinir) küçük renkli bir böcek türüdür ve dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunur. Uğur böceğinin dünyada 5,000’den fazla türü olduğu düşünülmektedir. Ayrıca sadece Kuzey Amerika’da 450’den fazla türü olduğu bilinmektedir. Benekli bir görünümü (normalde kırmızı ve siyah ama genellikle turuncu ve sarı renkte bulunur) olduğundan ve ayrıca bahçelerdeki yaprak bitlerini etkili bir şekilde yediklerinden dolayı uğur getirdiğine inanılmaktadır. Uğur böceğini bulursan ve eğer toprak sahibi kişiysen iyi bir şans getirdiğine veya onu ezer isen o zaman da kötü bir şans getirdiğine inanılır. Bu böcekler nadiren bir santimetreden fazla büyüyen küçük ölçekli bir böcek türüdür. Uğur böcekleri siyah bir bacaklara sahiptir ayrıca parlak renkli siyah kabuğu vardır ve bu kabuğu sahip olduğu renkli kanatları korur.

Uğur böcekleri sıcak havalar yerini soğuk havalara bıraktığında kış uykusuna yada daha ılıman bir yerde yaşamlarını devam ettirdikleri bilinmektedir. Bu böcek türleri geniş gruplar halinde yani toplu halde kış uykusuna yatarlar ve bu durum her yıl tekrarlanır. Bu böcek türleri bitki yetiştiricilerin baş belası olan zararlı bitkileri yerler. Uğur böcekleri öncelikle yaprak biti, yeşil sinek, bitki bitleri ve diğer küçük böcekleri yerler. Bütün bu durum göz önüne alındığında uğur böcekleri bir yıl içerisinde ortalama 5,000’den fazla yaprak biti yediği düşünülmektedir.

Uğur böcekleri kuşlar, sürüngenler, çift yaşamlılar (amfibiler), küçük memeliler, kemirgenler ve diğer böcekler tarafından av edilmektedir. Bu böceğin sahip olduğu parlak renk aç olan yırtıcıları caydırmak ve onların tadının iğrenç ya da zehirli olduğunu düşünmesi için kullandığı bilinmektedir. Dişi uğur böceği bir yıl içerisinde 2,000’den fazla yumurta bırakabilir ve bu yumurtaların görünümü uzun ve tek renklidir. Kabuktan çıkan yavru uğur böcekleri bir kaç hafta sonra yetişkin birer uğur böceği şekline gelir. İklim ve doğal ortamlarının değişmesinden dolayı uğur böceklerinin nesli tehlike altındadır. Bu böcek türleri sıcaklığa karşı duyarlıdır ve olması gerekenden daha çok sıcak olması halinde bu böcekler vücudunda su kaybetmeden dolayı ölüme sebep olacaktır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum