Üniversite Sınavlarına Nasıl Çalışılmalıdır?

Gökay Demirkıran
Ekim 6, 2018
Üniversite Sınavlarına Nasıl Çalışılmalıdır

ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIRLANMAK

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları tamamlandı ve artık yeni bir üniversite sınav maratonuna doğru yol almaya başladık. Geçtiğimiz sene yapılan sınavda istediği puanı alamayıp, hedefi tutturamayıp mezuna kalanlar ve 12.sınıfa geçmiş öğrencilerin beraber gireceği bir sınav olan YKS ve TYT sınavlarına hazırlık süreci bazı öğrenciler tarafından temmuz ayında başlatılırken halen başlamamış iseniz de geç değil. Peki sınavlara nasıl hazırlanmalısınız?

EKSİKLİKLERİNİZİ TESPİT EDİN

Sınav hazırlığına başlamadan önce ilk olarak ortamınızı test edin. Masanız, defteriniz, kalemleriniz hazır mı? Bunun dışında dikkatinizi dağıtacak unsurları belirleyin ve o unsurları çalışma ortamınızdan uzaklaştırın.

Sonraki adımınız ise ders konusunda eksikliklerinizi tamamlamaktır. Sınavlara girecek aşamaya geldiyseniz bu zamana kadar iyi öğrendiğiniz konular ile beraber iyi öğrenmediğiniz konularda bulunmaktadır. Bu konuların tespiti yapılmadan çalışmaya başlarsanız eğer iyi bildiğiniz konuları tekrardan çalışarak zaman kaybedebilir. İyi bildiğinizi zannettiğiniz konuyu atlayarak sınavda soruları yanlış yapabilirsiniz. Bu nedenle 5’li genel deneme setlerinden birini alarak hafta içi her gün sınav sistemine uygun olarak süre ve kuralları uygulayarak kendinizi deneme sınavlarına sokun. 5. Günün sonunda deneme kitaplarını alarak doğru ve yanlışlarınızı hesaplayın. Bir tablo çıkartın ve yanlış yaptığınız konuların listesini çıkartın. Ardından ders çalışmaya hazırsınız demektir. Bildiğiniz konular ile ilgili bir test çözün bilmediğiniz konularda ise konuyu öğreninceye kadar test çözün.

ZAMANINIZI PLANLAYIN

Sınav süreci uzun ve yorucu bir maratondur. Bu süreçte yılacak, sıkılacak belki de derslere çalışmaktan uzaklaşacaksınız. Bu durumdan kurtulmak için zamanlama oldukça önemlidir. Sınav süresince geceli gündüzlü ders dışında hiçbir şey yapmamak doğru değildir. Haftada bir gün belirli bir saatinizi sinemaya, tiyatroya, konsere, arkadaşlarınıza ya da yapmak istediğiniz bir etkinliğe ayırabilirsiniz. Ayrıca gün içerinde uyanık kalma süreniz 12 saat ise 2 saati yemek ve diğer ihtiyaçlar olarak düşünün geri kalan 10 saati çalışarak geçirmeliyim diye düşünmeyin. 10 saatin 6 7 saatini çalışarak değerlendirebilir. 3 saatinizi sizi ev içerisinde mutlu edebilecek etkinliklere ayırabilirsiniz. Bu konuda zaman planlamasını kesinlikle gerçekleştirin.

GERİYE YÖNELİK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİN

Sınavlara çalışırken düşülen en büyük hatalar geriye yönelik yapılmayan çalışma programlarıdır. Örneğin sene başında çalıştığınız bir konuyu çok iyi anlayabilir ve bu konuda soru kaçırmıyor olabilirsiniz. Lakin 6 ay sonra aynı performansı gösterebileceğinizden emin olmayın. Bu nedenle günlük yeni konulara çalışmaktan kalan süreçte eski konulara yönelik soru çözümlerine odaklanın ve konular hakkında tekrar testleri çözün.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum