Yasama ve Milletvekilliği

Gökay Demirkıran
Ekim 7, 2018
Millet Meclisi

YASAMA NEDİR?

Yasama, bir ülkenin yetkili kurumlarında yer alan kişi ve uzmanlar tarafından hazırlanan kuralların yasa haline getirildiği sistemdir. Yasama sisteminde kanun yapma, kanunları değiştirme, kanunları kaldırma gibi yetkiler bulunmaktadır. Ülkemizde yasama yetkisi TBMM elindedir. Kanunları oluşturabilir, anayasa karşıtı olmadığı sürece kanunlar değişikliğe uğrayabilir ya da kaldırılabilir.

TBMM NEDİR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1923 yılında kurulmuş olan mebuslar meclisidir. Yasama yetkisi bulunan meclisin binası Ankara’da yer almaktadır. 2018 referandumuna kadar 550 milletvekili seçimi ile iş başı yapan ve seçim sonuçları neticesiyle mebusları belirlenen meclisin bugün milletvekili sayısı 600’dür.

MİLLETVEKİLLİĞİ

Ülkemizde milletvekili seçilme yaşı 25 iken referandum sonucu ile 18’e düşürülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olan, en az ilkokul düzeyinde mezuniyeti bulunan, askerlik problemi olmayan, kamu hizmetlerinden yasaklanmamış olanlar, yüz kızartıcı suçlar işlememiş olanlar milletvekilliği seçimlerinde aday olabilmektedir.

 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum