YÖK’ün İsteğine Göre Diploma Tercümesi Nasıl Yapılır? | DersinÖzü

YÖK’ün İsteğine Göre Diploma Tercümesi Nasıl Yapılır?

DersinÖzü
Ekim 19, 2017

YÖK’ÜN İSTEĞİNE GÖRE DİPLOMA TERCÜMESİ NASIL YAPILIR?

Yök yakın dönemde yeni kurallar getirerek yurt dışında okul bitirenlerle ilgili yepyeni bir mevzuat hazırladı. Bu yeni mevzuata göre bir çok kuralda değişti. Artık yurt dışında okul bitirdiğiniz de diploma ve transkriptlerin çevirisi ile denklik alma durumu ortadan kalktı. Denklik alabilmek için yeni evraklar talep edilmektedir. Bunların başında ve belki de en önemlisi şudur.

1 Eylül’de alınan kararla artık yurt dışı diploma denkliği almak almak isteyenler dış ülke temsilciliklerimizden diplomalara ıslak imzalı ve onaylı, hatta doğrulama kodu olan ve kapalı zarf içinde onay alarak Yüksek Öğretim Kurumu’na teslim etmeleri istenmektedir. Bunun bu şekilde istenmesinin iki nedeni var. Birincisi yurt dışı ile yazışarak diploma teyidinin uzun olması. İkincisi ise mühürlü onaylı gelen evraklar üzerinde hızlıca işlem yapılabilmesi.

Yine de tüm bu aşamaların yanında denklik almak için bilmeniz ve yapmanız gereken birkaç nokta daha var. İlki diploma tercümeli olmak zorundadır. Bunun yanında diploma eki de üniversitelerden alınarak çevirili şekilde kuruma teslim edilmelidir. Yine okurken aldığınız dersler ise yani transkript tercüme yapılmalı ve ardından tüm bu belgeler noter onayından geçirilerek kuruma teslim edilmelidir. Kurum gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size bilgi vererek ya eksik evrak bilgisi veya denkliğinizi size teslim edecektir. Diploma tercümeleri ve yök süreçleri ile ilgili tüm bilgileri https://www.tercumeofisi.com/diploma-tercume sitemizden alabilirsiniz. Ayrıca tüm dillerde tercüme ve noter onayı desteği de tarafımızca verilmektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum