Zebra - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Zebra

DersinÖzü
Mart 25, 2018

Zebra, hayvanlar aleminin atgiller (Equidae) ailesine ait sadece Afrika kıtasında yaşamını sürdüren kendisine has beyaz ve siyah çizgili kürke sahip bir türdür. Bu çizgiler her zebra bireyi için farklılık gösterir. İnsanlardaki parmak izi örnek gösterilebilir. Bu canlı sosyal bir hayvandır ve büyük sürüler halinde küçük haremler kurarak yaşarlar. Diğer akrabaları olan at ve eşek türlerine göre tam olarak ehlileşmemiştir. Zebra kendi içerisinde 3 farklı cinse ayrılmaktadır:

  • Bayağı zebra (Ova zebrası)
  • Grevy zebrası
  • Dağ zebrası

Bilimsel olarak Bayağı zebra ve Dağ zebrası alt cins olan Hippotigris ailesine aittir, Grevy zebrası ise Dolichohippus alt cinse aittir.

Zebranın kendisine has olan çizgileri sayesinde insanlar tarafından bilinen bir hayvan olmasınısağlamıştır. Bu at türünün yaşam alanı çok fazladır. Otlaklar, savanlar, ağaçlık alanlar, dikenli çalılık alanlar, dağlar ve kıyı tepeleri örnek gösterilebilir. Doğal yaşam alanlarının tahribi ve kürkleri için insanlar tarafından av edilmesi bugün zebra nüfusunda ciddi bir gerilemeye neden olmuştur. Grevy zebrası ile Dağ zebrası bugün nesli tükenmekte olan hayvan konumundadır.

Fiziksel Özellikleri

Boy, Kilo ve Şeritler

Bayağı zebranın boy uzunluğu ortalama 2 ile 2.6 metre (0.5 metre olan kuyruk uzunluğunda dahil), ağırlığı ise 350 kilogram gelmektedir. Erkek zebralar dişilere oranla daha iri yapılıdır. Gravy zebra daha geniş yapılı iken, Dağ zebrası daha küçük yapıdadır.

Daha önceki inanışlara göre zebra siyah çizgileri olan beyaz renkli bir hayvandır. Fakat embriyolojik kanıtlar gösteriyor ki bu hayvanın rengi siyahtır ve karın altındaki beyazlık ile beyaz çizgiler ilavedir. Çizgiler tipik olarak kafa, boyun ve vücudunun sırt, karın kısmında dik, arka ve bacak kısımlarında ise yataydır. Zebranın çizgi özellikleri;

  • Dikey çizgiler zebranın otların arasına saklanmasına için yardımcı olur.
  • Şeritler avlayan hayvanın gözlerini kamaştırır. Yani bir grup zebra birbirlerine yakın hareket ettiklerinde avlayan hayvan için büyük bir kitle olarak görünür ve avlayan hayvan içi hedefi yakalaması oldukça zordur.
  • Şeritler görsel işaret ve bu canlıya kimlik hizmeti sağlar. Çizgiler heR zebra bireyi için farklı tasarlanmış olmasına rağmen, zebraların birbirlerini çizgileri ile tanıyıp tanımadığı bilinmemektedir.

Yürüme Biçimi ve Duyular

Zebra 4 farklı yürüme biçimine sahiptir: yürüyebilir, hızlı yürüyebilir, eşkin gidebilir ve dört nala koşabilir. Genellikle attan daha yavaştırlar fakat muhteşem dayanma güçleri avcı hayvanlardan kaçmak için onlara yardımcı olur. Avcı hayvan tarafından kovalandıkları zaman, yan yan zikzak çizerler ve avcı hayvan bu durum karşısında oldukça zorlanır. Eğer köşeye sıkışırlarsa şaha kalkar ve tekme atmaya başlarlar ayrıca ısırırlar.

Zebra muhteşem bir görme gücüne sahiptir. Renkleri gördüklerine inanılır. Bir çok toynaklılar gibi, zebranın gözleri de kafasının yanındadır ve geniş görüş alanısağlar. Ayrıca zebralar gece görüşe sahiptir. Bu canlı duyuları da oldukça gelişmiştir ve atın kulaklarına oranla daha büyük ve yuvarlaktır: diğer toynaklılar gibi zebra da kulaklarını istedikleri istikamete doğru döndürebilirler. Buna ek olarak, görme işitme duyularının yanında güçlü tat ve koku alma duyuları vardır.

Zebra Davranışları

Bir çok at ailesi üyesi gibi, zebra da sosyal bir hayvandır. Sosyal yapıları türlere göre farklılık gösterir. Dağ zebrası ve Bayağı zebra gruplar halinde, 6 kısrak ve tayları ile birlikte bir aygır tarafından haremler kurarlar. Bekar erkek zebra yalnız yaşar ya da aygırlarla mücadele edecek olgunluğa ulaşana kadar diğer bekarlar ile gruplar halinde yaşar. Taylar vahşi köpek ve sırtlanlar tarafından saldırıya uğradıklarında, aygır tarafından tehlike def edilinceye kadar diğer zebralar tarafından sürünün ortasına alınır. Bu türlere oranla Grevy zebrası sosyal bir hayvan değildir. Bu türün bireyleri çok nadir bir araya gelerek grup oluşturur ve bu birliktelik bir kaç ay kadar sürer. Taylar anneleri ile birlikte kalırlar, babaları ise onları yalnız bırakır.

Zebralar genellikle otlaklarda çimlenerek beslenirler. Fakat çalı, ot, yaprak, yal ve kabuk ile de beslenir. Dişi zebra erkeklere oranla daha erken olgunlaşır ve kısrak 3 yaşına geldiğinde bir tay doğurur. Erkek zebra 5 ile 6 yaşına gelmeden çiftleşmez. Ayrıca kısrak her 20 ayda bir tay doğurur.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum